Juli 2019
Uge 31
Sendetider 29 juli til 03 aug 2019
Slag i Lag 3.0 - Rhys Chatham - Loud Objects
1) Slag i Lag 3.0 - Fra Elværket
2) Rhys Chatham - Fra Mayhem
3) Loud Objects - Fra Kulturværftet
Uge 30
Sendetider 22 juli til 27 juli 2019
1) Sommer Ord I Karens Minde - Fra Karens Minde
Uge 29
Sendetider 15 juli til 20 juli 2019
Uge 28
Sendetider 08 juli til 13 juli 2019
Motorpsycho P2 - Tribe Gathering - Antistro
Uge 27
Sendetider 01 juli til 06 juli 2019
Motorpsycho P1 - Byob - Burlesque
Juni 2019
Uge 26
Sendetider 24 juni til 29 juni 2019
Sporvejsmuseet - Det Store Rum - Cirkuskanon
Uge 25
Sendetider 17 juni til 22 juni 2019
Chiaki - Ida - Draminsky - Sawada - Tchicai - Løvdal - Sommer
Uge 24
Sendetider 10 juni til 15 juni 2019
1) Ayo - Elektro Noise Technno Fra TVMarinerets studie
2) Click Festival - Contemporary Music & Performance - Reportage Uddrag.
3) Ole Perregaard - 3 Digte.
Uge 23
Sendetider 03 juni til 08 juni 2019
President Fetch - Monoliths - Kasper Bjerre
1) President Fetch - Monoliths - Fra Templet Kgs Lyngby
2) Kasper Bjerre & August - Fra Råhuset.
Maj 2019
Uge 22
Sendetider 27 maj til 01 juni 2019
Maj Ord i Karens Minde - Lambda
1) Maj Ord i Karens Minde - Fra Karens Minde 8 maj 2019.
2) Lambda - Fra Elværket.
Uge 21
Sendetider 20 maj til 25 maj 2019
Center Of The Earth - Dunkel - Genskær
1) Center Of The Earth - Fra Elværket.
2) Dunkel - Fra Elværket.
3) Genskær - Fotoudstilling med Mikkel Rønne - Fra Galleri Projekt Vesterbro.
Uge 20
Sendetider 13 maj til 18 maj 2019
Cykel & Cello - Mikolinos Tonekøkken - EU & Skattely
1) Cykel & Cello - Vi hører om Ida Riegels tour i DK på cykel
samt hører nogle stykker af Bach og egne kompositioner.
Fra TVMarinerets studie.
2) Mikolinos Tonekøkken - For børn og barnlige sjæle - Fra Avedøre plejecenter.
3) EU & Skattely - Lars Koch fortæller hvad der op og ned med skattely og EU.
Fra Møderiet Nørrebro.
Uge 19
Sendetider 06 maj til 11 maj 2019
Yuko - Shoko - Yann - Runar - Douglas - Furesø
1) Shoko - Yuko (JP) - Fra TVMarinerets studie.
2) Yann - Runar - Fra Brønshøj Vandtårn.
3) Douglas McCarthy - Fra Hovedbiblioteket.
4) Furesø - Aftensol, timelapse mv.
April 2019
Uge 18
Sendetider 29 apr til 04 maj 2019
Telepathic International Group - Mikael Wiehe
1) Telepathic International Group - Fra Elværket Helsingør.
2) Mikael Wiehe - Fra Studie 2 DR.
Uge 17
Forårs Ord i Karens Minde - Storm P
1) Ord i Karens Minde - Forårs Digt Oplæsninger Fra Karens Minde 3 apr 2019.
2) Storm P - Fra Storm P museet.
Uge 16
Kulturcenter - SciFi Talk - Thomas Sandberg
1) Kulturcenter - Interview med Eric Messerschmidt
Direktør for Dansk Kulturcenter Beijing
Del 3 om kulturudvekslingen mv mellem venskabsbyerne København og Beijing
2) Scfi Talk - Medvirkende: SciFi forfatterne Kaspar Colling & Ye Sheng.
Kurateret af Suzan Erdogan Borglind Kbh´s Hvoedbibliotek.
3) Koncert med Thomas Sandberg.
Uge 15
Mount Cph - Kaspar Colling - DSS - P2
1) Mount Cph - Kaspar Colling
Del 2 om kulturudvekslingen mv mellem venskabsbyerne København og Beijing.
Fra Bookworm. Medvirkende Kaspar Colling, Jiaya Zhao, Xiu Xinyu & Nancy Lee.
Kurateret af Kbh Hovedbibliotek ved Suzan Erdogan Borglind.
2) DSS - Koncert/Lysshow.
Uge 14
1) Lokal Versus Global P1.
Reportage om Venskabsbyerne København og Beijing
Medvirkende bla Borgmester Frank Jensen og Kbh´s Bibliotek Morgensang
Marts 2019
Uge 10
Vinterjazz - Claus Poulsen - Sofus Forsberg - Ay ia
Uge 11
Uge 12
Hugejieltu, Marie Louise, Oliver - Tony Conrad
Uge 13
Teknik Messe - Ahmetcan - World Of Saxi
1) Teknik Messe - Fra KB Hallen.
2) Ahmetcan Gökçeer (TUR) - Fra TVMarinerets studie.
3) World Of Saxi - Tribute To The Newly Died Artist. RIP.
Februar 2019
Uge 09
Knud Romer & Master Fatman - Jackalope
Uge 08
18 feb til 23 feb 2019
Ord i Karens Minde - Brunette Brothers
1) Ord i Karens Minde - Fra Karens Minde 6 feb 2019
2) Brunette Brothers - Fra Operaen.
Uge 07
Bilal Irshed Trio - Alan Hammerlund & Friends - Frilandsmuseet
Uge 06
Electrolux - Cinema Noir - Mikrogalleriet - 5 To 8
Uge 05
Page 6 of 13